Barevné šílenství

Spousty barev, bláznivé kombinace a originální techniky, které v České republice dosud nikdo nezkoušel. 7. března se v pražském salonu Joshua odehrál workshop barvení, na kterém prezentovala neobvyklé techniky ruská kadeřnice a coloristka Aliya Askarova. Školení organizovala specialistka na barvené vlasy Mary Malinovska ze salonu Joshua, se kterou jsme si popovídali o netradičních technikách barvení.

Barevné vlasy už v České republice nejsou žádnou novinkou. Hlavně v Praze není neobvyklé vidět člověka ze zelenými nebo modrými vlasy. Duhové kreace, které se však prezentovali na školení s Aliyou, jsou v našich končinách úplnou novinkou. Myslíte, že se lidi ještě bojí, nebo u nás chyběl odborník, který by tyhle techniky učil?

Podle mě oboje. Já jsem to dělala už dávno, akorát jen jako experimenty na modelkách zadarmo. Učila jsem se sama na vlastních chybách a cizích fotkách z internetu. Nějak se musí začít, aby ostatní věděli, že takové věci vůbec nabízím. Lidé to pak hodně obdivovali, ale skoro nikdo se neozval s tím, že by to chtěl mít na vlastní hlavě. Nikdo jiný z kadeřníků v ČR se do toho nepouštěl. Proto mě napadlo přivézt sem Aliyu, která ukázala, jak se to správně dělá a pak to mám v plánu předávat dál na vlastních školeních.

Na školení se používaly barvy Pulp Riot. Jejich portfolio nabízí opravdu široké spektrum barev, takže pro tenhle typ školení byly ideální volbou. Jak se pracuje s barvami Pulp Riot vám?

Zrovna tuhle značku jsme vybraly hlavně i z toho důvodu, že je to nejoblíbenější značka Alii, se kterou pracuje v Rusku. Já s ní pracují také, ale kombinuji ji i s jinými brandy. Každá značka má svoje vlastnosti, které jsou neopakovatelné a Pulp Riot se stal unikátním díky tomu, že nejen dobře drží na vlasech, ale jde taky jednoduše odstranit. Pigment neuvízne ve vlasu, díky čemuž můžete střídat odstíny bez ztráty kvality vlasového vlákna. 

Co říkáte na výdrž barev Pulp Riot? 

Všechno záleží na odstínu. Jako u každé značky, odstíny pulp Riot se dělí na vysoce pigmentované, středně a slabo pigmentované. Logicky z toho vyplývá, že něco se vymývá rychleji, něco déle. Pak je to na kadeřníkovi, jestli bude schopen promyslet barvení tak, aby vydrželo opravdu dlouho. Kvalita barev to dovoluje. Ale u přímých pigmentů také hrají velkou roli kvalita vlasů a jejich příprava. Pokud se dodrží všechny postupy, na výdrž barvy se nelze stěžovat.

Značka Pulp Riot nabízí také party neonové odstíny, které svítí pod UV světlem. Mají klienti zájem i o tenhle druh barev? Je rozdíl mezi údržbou klasických a neonových odstínů? 

Mají zájem, ale často ani netuší, že něco takového existuje. Musím jim o tom říkat a ukazovat fotky. Ty, co to zkusí pak běhají po klubech a vyhledávají UV světlo, aby se mohly pochlubit fotkou. Je to docela sranda. Avšak neonové odstíny se řadí mezi slabo pigmentované, což znamená, že jejich výdrž je menší. S tím se musí počítat a klientky to musí vědět dopředu. Většinou jim to nevadí a stejně do toho jdou. Jinak na údržbě se nic nemění.

Barvení je nepochybně proces, který určitým způsobem zasáhne do struktury vlasu. V dnešní době se klade čím dál tím víc důraz na to, aby byli barvy nejenom hezké na pohled, ale také šetrné k vlasům. Barvy Pulp Riot obsahují například výtěžky z quinoi pro výživu a ošetření vlasů. Sledujete složení barev i vy? Je pro vás důležité, aby měla barva také pečující složení? Splňují to podle vás barvy Pulp Riot?

Je to samozřejmě důležité, protože po odbarvení musíme dát strukturu vlasů zase do pořádku, a ne každá značka obsahuje složky, které se o vlasy starají. Obecně krémové pigmenty jako je Pulp Riot vlasům neškodí, naopak pomáhají. Větším zásahem je právě to odbarvení. Od toho víc záleží, jakou značku barev pak na vlasy dáme, abychom podpořili jejich kvalitu. Po Pulp Riot jsou vlasy vždycky měkké a uhlazené, já jsem s tím spokojená.

Co je podle vás při výběru barev nejdůležitější?

Všechno. Intenzita odstínů, jejich počet a originalita, síla pigmentace, konzistence, cena. Aby to, co slibují na paletkách opravdu takhle vypadalo i na vlasech. Velkým bonusem je to, když barvy jdou odstranit a nezůstávají ve vlasech, stejně i opačně, nesmí se to hned vymývat.

Na školení s Aliyou byly prezentovány opravdu crazy styly barvení, tzv. glitch hair. Jedná se o náročný styl? Co je při téhle technice důležité? Je důležitá jenom samotná technika, nebo i zvolené barvy? 

Glitch je určitě náročný a musela jsem ho udělat vícekrát špatně, abych vychytala všechny detaily. A i tak jsem radši pozvala Aliyu, ať nám ukáže, jak to dělá ona. Nejdůležitější jsou dva aspekty: jakým směrem natahujete pramen během malování a jak si připravíte odstíny. Má to určitou návaznost barev a určitou intenzitu jednotlivých odstínu. Není to vůbec pro začátečníky.

Na závěr se vás zeptám, jestli k vám chodí klienti s přesným požadavkem, nebo vymýšlíte kombinaci barev až spolu na místě. Nechávají vám vaši klienti někdy úplně volnou ruku? A stalo se vám někdy, že jste musela klienta od nějaké kombinace/stylu odhovořit? 

Většinou mají přesný požadavek, ale musíme ho spolu poupravit. Nejdřív probereme to, jestli to kvalita jejich vlasů vůbec dovoluje. Často donesou fotky modelek v parukách nebo upravené fotky v různých programech, pak jím musím vysvětlit, že z jejich vlasů to nepůjde vytvořit. Pokud ano, tak jim pak vyprávím, jak se jejich volba bude chovat během vymývaní a později, občas je to odradí. Nejradši mám, když přijdou s přibližnou představou a řeknou mi jaké odstíny můžou být a co naopak nezvládnou. Pak přijde kompromis, který vždycky dopadne dobře. Občas mi nechají úplně volnou ruku, ale většinou jsou to modelky zadarmo, které zvu na svoje experimenty. Když klientky platí, tak v tom chtějí mít nějaký slovo, což mě omezuje a nemůžu svobodně tvořit.

Pokud hledáte barevnou inspiraci a zajímavé techniky barvení, sledujte Mary na jejím Instagramu: @hair.marphinum

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *